KDO JSME?
Jsme společnost ČEPS. Vedeme elektřinu nejvyššího napětí.
Jsme výhradní provozovatel elektroenergetické přenosové soustavy v České republice. Zajišťujeme bezpečný a spolehlivý přenos elektřiny od výrobců k distributorům a udržujeme nezbytnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Naše páteřní síť patří k nejrobustnějším v Evropě.
Díky našemu unikátnímu postavení na energetickém trhu zaujímáme strategickou roli v tuzemském i mezinárodním měřítku. Jsme členem Asociace kritické infrastruktury ČR, na celoevropské úrovni úzce spolupracujeme s ostatními provozovateli přenosových soustav, a přispíváme tak k dalšímu rozvoji jednotného liberalizovaného trhu s elektřinou v rámci celé kontinentální Evropy.
PROČ JSME PARTNERY?
Česká republika patří k nejprůmyslovějším zemím v Evropě a potřebuje erudované a inovativní odborníky a odbornice, kteří*ré budou udávat tempo a směr jejímu dalšímu vývoji. Proto je jednou z našich strategických priorit všestranná podpora technického školství s cílem propojovat akademickou a průmyslovou sféru. Ať už se jedná o podporu finanční, materiální, technologickou nebo o spolupráci na vzdělávacích aktivitách, výzkumu či odborných projektech.
NA ČEM SPOLUPRACUJEME?
Společně jsme také součástí konsorcia Národního centra pro energetiku II, což je uskupení předních výzkumných organizací, univerzit a inovačních lídrů v oboru energetiky. Cílem tohoto uskupení je vytvoření komplexní strategie pro moderní, nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku pro zajištění energetické a surovinové nezávislosti ČR. Jsme rádi, že na tak významném programu můžeme spolupracovat také se Západočeskou univerzitou.
Co můžeme nabídnout studujícím a absolventům*kám FEL?
Během studia nabízíme studujícím mnoho atraktivních programů, které jim otevřou brány do světa špičkových technologií, nejnovějších trendů a inovativních projektů.
Talentovaným studujícím můžeme poskytnout zajímavé stipendium s vyhlídkou dalšího uplatnění v naší společnosti. Pro posluchače*ky 3. a 4. ročníků pořádáme každoročně populární Letní školu ČEPS, kde je čeká týden plný informací, seminářů a exkurzí na špičková pracoviště. Zájemci o dispečerské řízení sítě mohou zase absolvovat naši Dispečerkou akademii. Kromě toho nabízíme možnost studentských brigád, praxí a odborných exkurzí.
Pro každý akademický rok vypisujeme spoustu originálních témat pro bakalářské a diplomové práce včetně jejich odborného vedení. Pro čerstvé absolventy*ky máme vždy připravenou zajímavou nabídku atraktivních startovních pozic.
Nabídku témat studentských projektů, diplomových a závěrečných prací můžete shlédnout níže.
Zajímají vás informace ze světa moderní energetiky a z vnitřního života ČEPS? Chcete mít přehled o akcích pro studující či nabídce absolventských pozic? Sledujte náš čtvrtletní Newsletter ČEPS a nic podstatného vám už neunikne.
Nabídka projektů pro studující
- Propojování velkých ostrovů po rozpadu soustavy
- Změny toků a napětí v síti po aktivaci omezovacího plánu OZE
- Modelování budoucího vývoje emisní zátěže ČR
- Útlum SF6 v přístrojích VVN a ZVN
- Aktivní řízení činného výkonu v přenosové soustavě
Anotace
- Rešerše postupů plánu obnovy pro případ rozdělení soustavy se zaměřením na spolupráci mezi provozovateli přenosových sítí při obnově
- Analýza možných přístupů k propojování ostrovů (s koordinátorem, nebo bez něj a různé postupy)
- Návrh a aplikace přístupů na obecný rozpad soustavy
- Vyhodnocení přístupů s ohledem na dopady do dispečerského řízení a z pohledu přínosů pro řešení situace
Druh projektu
Diplomová práce
Anotace
- Popis řízení bilance a napětí v normálním stavu soustavy
- Popis opatření plánu obrany soustavy včetně Omezovacího plánu OZE
- Vytvoření modelu části elektrizační soustavy s připojenými OZE ve variantách s různým poměrem OZE a konvenčních zdrojů
- Na vytvořených variantách modelu demonstrujte dopady aktivace omezovacího plánu na toky činného výkonu a napětí
- Vyhodnoťte dopady na elektrizační soustavu ČR a doporučte opatření pro minimalizaci negativních dopadů na provoz elektrizační soustavy
Druh projektu
Diplomová práce
Anotace
Práce se zaměřuje na modelování budoucího vývoje emisní zátěže elektroenergetického sektoru České republiky v kontextu aktuálně platných klimatických cílů ČR a EU. Cílem práce je analyzovat historický a současný stav emisní zátěže ČR, identifikovat klíčové faktory ovlivňující produkci emisí spojených s výrobou elektřiny a predikovat budoucí vývoj této emisní zátěže v několika scénářích. Výsledky této práce mohou přispět k lepšímu pochopení dopadů energetické politiky a k návrhu opatření na snížení emisní zátěže.
Druh projektu
Diplomová práce
Anotace
- Popište vlastnosti plynu SF6 (fyzikální, chemické a enviromentální) včetně aktuální legislativy popisující jeho používání
- Uveďte elektrická zařízení, ve kterých se aktuálně plyn SF6 využívá a popište, jakou zde plní funkci
- Proveďte rešerši aktuálně známých alternativ k plynu SF6
- Porovnejte vlastnosti a analyzujte možná rizika nasazení těchto alternativ k SF6 do provozu elektrických zařízení
- Ze získaných výsledků vytvořte doporučení pro jednotlivá zařízení
Druh projektu
Závěrečný projekt
Anotace
- Stávající řešení aktivního řízení činného výkonu v evropských PS
- Budoucí řešení aktivního řízení činného výkonu v evropských PS
- Porovnání všech známých řešení
- Výpočtové ověření na modelu PS
- Zhodnocení dosažených výsledků a navržených opatření
Druh projektu
Závěrečný projekt