Kdy jste ukončila studium na FEL?
Studium na FEL jsem ukončila v roce 2021, titulem inženýr.
Jaký obor jste na FEL studovala?
Studovala jsem obor Komerční elektrotechnika, a to jak v bakalářském, tak i navazujícím magisterském studiu.
Proč jste se rozhodla pro studium na FEL v Plzni?
Upřímně byla to docela velká náhoda. Jako střední školu jsem si totiž vybrala Střední zdravotnickou školu (lyceum), která mě vůbec nebavila. Bohužel odborné předměty byly až ve 3. ročníku, a to už se mi nechtělo měnit obor na střední škole. Měla jsem hodně matiky i fyziky, které mě bavily a měla jsem z nich i dobré výsledky. Hledala jsem tedy obor, kde bych to mohla uplatnit a na dni otevřených dveřích jsem zavítala na FEL a bylo to.
Jak byste ohodnotila přístup a podporu ze strany školy – vyučujících, garantů předmětů?
Přístup byl vždy hodně individuální, ale pokud vyučující viděl, že se snažíte, chodíte a plníte svoje povinnosti, vždy vycházel 100% vstříc. Ještě více jsem to pociťovala na navazujícím studiu, kdy nás už vyučující opravdu znali jménem a přístup byl pak mnohem více individuální a brali nás už víc jako kolegy než studenty.
Jak byste ohodnotila přístup a podporu ze strany školy – studijního oddělení?
Pokaždé, když se bavím se známými z jiných fakult, tak se více a více utvrzuji, že naše studijní referentky jsou ty nejúžasnější ženy na světe. Vždy dokázaly vymyslet nemožné a jako studenti jsme odcházeli s tím, že jsme problém vyřešili a hlavně, že byl někdo ochotný ho s námi řešit.
Takže pokud řešíte problém, přijďte za nimi spíš dřív než později a hlavu Vám určitě neutrhnou.
Jak hodnotíte kvalitu studovaných předmětů?
Když to vezmu obecně, tak bych kvalitu předmětů hodnotila spíše kladně. Samozřejmě první ročníky jsou náročné a hodně teoretické, ale v tom třetím ročníku přijdou ty AHA momenty a vy si říkáte: ,,Jo, tak proto jsme se to učili.“
Vždy pak záleželo na konkrétním garantovi, jak byl předmět postaven a co mělo být jeho výstupem. Dnes s odstupem času si myslím, že by bylo fajn se vydat modernějším způsobům výuky, a ne jenom sedět na přednášce a poslouchat, jak někdo čte powerpointovou prezentaci a možná i více zapojovat kolegy z praxe.
Jak hodnotíte možnost zapojení do výzkumné činnosti v průběhu studia na FEL?
Možnosti určitě byly, pokud studenti chtěli. Vím, že několik mých spolužáků se věnovalo tištěné elektronice a senzorům a spolupráci navazovali hlavně při psaní bakalářských, posléze diplomových prací. Já osobně jsem ambice výzkumu neměla.
Pracovala jste při studiu – stáže, zapojení do činností na fakultě, pracovní poměr mimo fakultu?
Po celou dobu studia jsem pracovala, ale nebylo to v oboru.
Ve třetím ročníku jsem se zapojila do studentské organizace Koordinátoři FEL a díky tomu jsem se mohla podílet na aktivitách pro studenty nejen na naší fakultě, ale i v rámci celé univerzity.
Je něco, co vám v náplni studia s ohledem na budoucí uplatnění na trhu práce chybělo?
Tím, že moje zaměření nebylo čistě jenom technické, ale učili jsme se i metody na zlepšování procesů, jak vést projekty a základní manažerské dovednosti, tak jsem získala velmi pěkný základ, na kterém se mi dobře staví a mám díky tomu větší ty obecné dovednosti, které se v businessu hodí. Zároveň mám základ i v technické části, a to mi pomáhá v komunikaci s technickými útvary a naše spolupráce je pak jednodušší.
Jak jste hledala zaměstnání po ukončení studia?
Zaměstnání jsem si začala hledat ještě před ukončením studia. Napsala jsem kamarádce, která pracovala jako kvalitářka v jedné firmě a pak jsem se koukla na kdejinde.cz.
Jak dlouho Vám trvalo najít zaměstnání po ukončení studia?
To bylo opravdu rychlé. Na konci ledna jsem poslala dva životopisy, na začátku února jsem šla na pohovor a do týdne jsem měla dvě nabídky. Podle náplně práce, místa práce a benefitů jsem se rozhodla pro ČEZ Prodej a od 1. března už jsem nastupovala, a to jenom proto, že jsem chtěla, jinak bych mohla nastoupit už během února.
Pracujete v regionu, odkud pocházíte?
Ano, místo práce mám v Plzni. Od ledna 2024 jsem změnila v rámci skupiny pozici a jednou v týdnu, občas dvakrát, dojíždím do Prahy, kde mám všechny kolegy a pravidelné porady.
Na jakou pozici jste do ČEZ, Prodej a.s. nastoupila a jaké byly první dny ve společnosti?
Moje první pozice byla procesní specialista, kdy jsem měla na starosti metodiky a procesní zlepšování svěřených produktů.
První dny jsem měla školení práce se systémem a procházela jsem si, jaké máme obchodní procesy, to trvalo asi měsíc. Pak se mě ujala kolegyně, kterou jsem začala stínovat. Tyto pozice se často obsazovali lidmi z linie, protože pro někoho z venku bylo těžké se do toho dostat. Sama mi pak po roce přiznala, že ze zkušenosti k tomu přistupovala skepticky a že si myslela, že to vzdám, jako mnoho přede mnou. Po půl roce pochopila, proč mě do týmu náš manažer vzal, protože jsem přinesla něco trochu jiného, a i jiné myšlení, než Ti, co to mají zaběhlé. Podařilo se nám díky tomu udělat spoustu zajímavých změn a projektů. Společně jsme ještě s jednou kolegyní tvořily tým, hvězdného tria, kde nám všechno hezky šlo a díky tomu mám i dvě úžasné kamarádky.
Pracujete v oboru, který jste studovala?
Já bych řekla, že ano. Samozřejmě nepočítám nikde zkraty ani neřídím elektrárnu, ale zvládám si vést projekty a umím používat nástroje pro zlepšování procesů. Zároveň chápu, jak funguje fotovoltaická elektrárna či tepelné čerpadlo, a to už se mi nejednou hodilo.
Na jaké pozici pracujete nyní?
Aktuálně pracuji na pozici SLA manažer ve společnosti ČEZ Prodej, a.s.
Jak vidíte ze svého pohledu práci na této pozici?
Je to pozice, kde je potřeba dobře komunikovat, být pečlivý a zároveň si stát za svým. Ze své pozice dělám kroky a opatření pro naplnění SLA. Na základě podkladů a analýzy zjišťuji aktuální stav a pak dotčené kolegy a vedení seznamuji s výsledky. Co je dobře, kde vidím nějaký problém do budoucna, popřípadě rovnou přicházím s návrhy na jiné způsoby měření SLA, pokud mi to dává smysl. Dále přicházím i s návrhem kroků a opatření, aby SLA bylo lepší. Plus v sobě nezapřu "procesáka", a tak pomáhám, kde je třeba a co mi dává smysl a vede ke zlepšení zákaznické zkušenosti, procesů, plánování, tak vztahů mezi kolegy. 😊
Co je Vaším hnacím motorem pro práci v ČEZ Prodej, a.s. a jak dobíjíte baterky po pracovní době? Daří se Vám skloubit práci a volnočasové aktivity?
Za mě to jsou určitě kolegové. Mám kolem sebe super energický tým a skvělou vedoucí, která je mi velkou inspirací i podporou. Zároveň dělám práci, která mi dává smysl.
Největší dobíjení baterek je za mě cestování, kdy člověk úplně vypne starosti z práce a užívá si, že je. V rámci celého roku je pro mě velkou oporou partner, trochu nečekaně také absolvent FEL, se kterým chodíme na procházky do přírody, anebo jen tak s kamarády na pivo. Hodně ráda čtu knížky, takže za relax považuji i odpoledne s knížkou, kdy nemusím moc mluvit a ani na mě nikdo nemluví.
Jakou máte perspektivu budoucího kariérního rozvoje?
Aktuálně si vylepšuji skills v rámci řízení projektů. Dost často je potřeba pružně reagovat na trh a je potřeba rychle a efektivně takové změny řídit. Ráda bych do budoucna vedla menší tým specialistů, kteří se zabývají právě zlepšování procesů, a i proto další kroky jsou zlepšení dovedností vedení lidí. Cítím zde velkou podporů právě od mé vedoucí, se kterou jsme si teď připravily plán, jak tyto mé skills zlepšit, abych pak byla vybavená, až taková příležitost přijde. Pořád jsem ale ještě nováček a mám se ještě spoustu co učit a myslím, že ta správná příležitosti přijde až když je na to ten správný čas a vyplatí se na ní chvilku počkat. Minimálně u nás funguje, že pokud jste šikovní a máte zápal, příležitosti přijdou samy.
Co je podle Vás největším přínosem ze studia na FEL?
Já jako největší přínos vnímám to, že jsem se naučila vyhledávat si informace z ověřených zdrojů, plnit úkoly ve stanoveném termínu a určitý vhled do nových technologií a jak je použít.
Závěrem bych chtěla říct, že jsem jako mnoho jiných proklínala dny, kdy jsem na fakultu kdy vkročila, převážně v době zkouškového, kdy toho bylo opravdu hodně.
Pokud se na to kouknu teď s odstupem času, tak jsem ráda, že jsem to úsilí do toho vložila a nelituji svého rozhodnutí studovat právě na Fakultě elektrotechnické, Západočeské univerzity v Plzni. Na dobu na vejšce vzpomínám opravdu ráda a mám spoustu zážitků i přátel na celý život. Zároveň jsem získala technické vzdělání, které se rozhodně neztratí a v konkurenčním boji to budu mít vždy trochu jednodušší než kolegové z humanitních oborů. Máte budoucnost ve svých rukou a v technice, IT či energetice se člověk nikdy neztratí.