Sonda pro test senzorů satelitu PilsenCUBE II dosáhla výšky přes 30 km

Tým z Fakulty elektrotechnické se začátkem prosince zúčastnil letu výškového stratosférického balónu, který pořádala SOSA (Slovenská organizace pro vesmírné aktivity) ve spolupráci s českou Expedicí Mars 2018.

Cílem účasti týmu FEL složeného z Ivo Veřtáta, Jiřího Masopusta a Pavla Fialy bylo ověřit zejména miniaturní kameru pro viditelnou oblast světla a infračervené termo kamery ve vysokých výškách nad oblačností pro pozdější použití v miniaturních satelitech.

Při tomto letu se podařilo dosáhnout maximální výšky přibližně 32.5 km, což bylo o cca 10 km výše než při předchozím letu z Polské Toruně.

Testovaná kamera pořídila řadu krásných fotografií během průletu dvojí vrstvou oblačnosti i při dosažení maximální výšky, včetně unikátního záběru na balón krátce po prasknutí.

„I experimenty ostatních týmů byly též velmi zajímavé a zahrnovaly biologické i technické pokusy, např. příjem ADS-B vysílání letecké dopravy, sledování vlivu extrémních podmínek na bakterie a měření rychlosti zvuku v různých výškách. Účastnili se jich studenti od základních škol až po české a slovenské univerzity.“ dodává Ivo Veřtát, který též touto formou děkuje organizátorům ze SOSA, pracovníkům hvězdárny v Malých Bielicích i pracovníkům místního letiště za příjemně strávené chvíle a zorganizování celé akce.

satelit4_web

satelit2_web