Zlatý Amper putuje na FEL

V pořadí druhou sošku Zlatý Amper získala FEL na veletrhu v Brně. Letos byl oceněn inteligentní hasičský oblek.

Ocenění Zlatý Ampér získal na 25. veletrhu Amper chytrý zásahový oblek smartPRO. Boduje tak po prosincovém vítězství v mezinárodním předkomerčním tendru v rámci projektu Smart@Fire.Na jeho vývoji se podílí české konsorcium sdružujícího výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společností VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon.

Pro Fakultu elektrotechnickou je to již druhé ocenění na veletrhu Amper, první získala v roce 2013 za modulární řídicí systém REMCS.

Porota ocenila vybavení obleku senzory a komunikačními systémy, které zvyšují aktivní bezpečnost hasičů: „Oblek zajišťuje měření fyziologických funkcí hasiče a vyhodnocuje pozici hasiče a jeho polohu na mapě, a to i v místech, kde není k dispozici signál GPS.  K určování polohy využívá unikátní inerciální navigační systém,“ uvedl předseda poroty Prof. Ing. Radimír Vrba, CSc.  Zaujaly ji další funkce chytrého obleku. „Jednou z nich je aktivní osvětlení s funkcí automatické aktivace v šeru a automatická aktivace alarmu v případě překročení nastavených limitů.  Všechna měřená data jsou po celou dobu zásahu ukládána v řídící jednotce obleku a plní tak funkcí tzv. černé skříňky. Data jsou dále bezdrátově přenášena do velitelského tabletu, kde je možné zobrazit stav až 12 hasičů,“ doplnil Vrba.

Exponáty hodnotí odborná porota složená z odborníků například  z ČVUT Praha, VUT Brno, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava a TU Košice.

23.03.17