FEL|RICE na MSV Brno

RICE úspěšně prezentovalo na letošním jubilejním 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) v Brně prototyp technologie pro bezkontaktní přenos energie do rotačních systémů.

Uvedená technologie slouží především pro bezdrátové napájení pohyblivých součástí přes vzduchovou mezeru nebo mezeru tvořenou izolantem. Tato technologie je tak vhodná například pro napájení elektronických zařízení v pohyblivých systémech nebo v místech, kde není možno kontaktně řešit elektrické napájení. Uvedený testovací demostand vznikl na FEL|RICE ve spolupráci s FST|RTI ZČU. Na zařízení byl udělen užitný vzor a je rovněž v patentovém řízení.

Na veletrhu fakulta navázala mnoho nových kontaktů s několika zahraničními institucemi a firmami.  O řešení bezkontaktního napájení mělo zájem několik firem, mezi nimi například výrobce a provozovatel malých vodních elektráren. Jde o unikátní technologii, kterou lze jednoduše implementovat i do již realizovaných funkčních celků a zajistit tak například měření provozních parametrů synchronních generátorů, nebo jiných točivých strojů.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně probíhal od 1. do 5. října a letošního ročníku se účastnilo 1650 vystavovatelů z 33 zemí. ZČU byla zastoupena všemi technickými fakultami a jejich centry.

drabova2016

IMG_1752-1