O fakultě

Původní Vysoká škola strojní a elektrotechnická v Plzni (VŠSE) byla založena na podzim roku 1949 jako součást Českého vysokého učení technického v Praze. Od roku 1950 byla samostatnou fakultou a v roce 1953 získala VŠSE nezávislé postavení vysoké školy v čele s rektorem a začala se rychle rozvíjet. V této době byla součástí fakulty pouze jediná elektrotechnická katedra s názvem „Katedra elektrotechnických nauk“. Fakulta elektrotechnická vznikla současně s Fakultou strojní v roce 1960 rozdělením Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni a přibyly nové obory zaměřené na elektroenergetiku, elektroniku a počítače.

V současné době je součástí Západočeské univerzity v Plzni, která vznikla 28. září 1991. Dle zaměření hlavní výzkumné a vývojové činnosti je Fakulta elektrotechnická ZČU v Plzni rozdělena do pěti kateder a jednoho dalšího pracoviště:

V oblasti vzdělávací činnosti fakulta poskytuje vysokoškolské vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. Dále poskytuje své služby v oblasti celoživotního vzdělávání.

V oblasti výzkumu, vývoje a inovací se fakulta orientuje na řešení projektů základního a aplikovaného výzkumu. Fakulta má dlouhodobé zkušenosti s řešením řady národních i mezinárodních grantových projektů a projektů smluvního výzkumu. Fakulta dlouhodobě prokazuje schopnost úspěšně aplikovat výsledky své výzkumné a vývojové činnosti v praxi – toto lze doložit řadou průmyslových aplikací, které vznikly na základě dlouhodobé spolupráce s významnými podniky sahající za hranici plzeňského regionu.